O Prostatě

Prostata je mužská předstojná žláza, která je spojená s močovou trubicí a zajišťuje produkci výměšků důležitých pro výživu a přenos spermií. Prostata má běžně velikost vlašského ořechu. V průběhu života prostata roste a její zvětšení je přirozenou součástí stárnutí. Problémy s růstem prostatické tkáně mohou pociťovat muži již po 40 roce života.

Ořech

Zbytnělá prostata začíná tlačit na močovou trubici, což se nejčastěji projevuje velice silným nucením na močení, a to i v noci. Typickým příznakem je také časté močení, dále nepříjemné pocity při močení, slabý či přerušovaný proud moči nebo pocit nedokonalého vymočení.

Zvětšená prostata

ZVĚTŠENÁ PROSTATA

Zdravá prostata

ZDRAVÁ PROSTATA

 

Roli zde hraje i genetika nebo životospráva. Důležitá je proto prevence, a tak by všichni muži nad 60 let měli chodit na pravidelná vyšetření, nejlépe dvakrát ročně. Dále omezit alkohol a kouření, mít dostatek pohybu a pestrý a vyvážený jídelníček. Ze sportovních aktivit se nedoporučují dlouho trvající vyjížďky na kole z důvodu tlaku na močovou trubici. Přehlížené potíže s močením mohou vést k rozvoji močové infekce, tvorbě močových kamenů nebo dokonce

Spokojený pár